Ačkoliv to navenek nevypadá a politici nás dál budou ujišťovat, že mají vše pod kontrolou a že krize je již za námi, tak ve skutečnosti toto není ani špička ledovce skutečné krize. Média, která jsou mimochodem regulována politiky, nám budou dál předávat obraz, který nás má uspokojit a ukolébat v domnění, že nějaké vládní škrty a omezení nás můžou zachránit.

Tento systém je na pokraji zhroucení. Je to konec kapitalismu, konec fosilních paliv, konec konzumního životního stylu a konec zdánlivě nekonečných přírodních zdrojů. Zdá se toto tvrzení možná příliš troufalé, a kdybych ho dokonce publikoval někdy v roce 2008, tak by mě považovali za šílence. Ale toto tvrzení je založené na nezpochybnitelných faktech. Už nelze dál lhát a přesvědčovat lidi donekonečna, že všechno bude jako dřív. To ani nelze, neboť jsme překročili spotřební křivku a poprvé v historii je více produkce než samotné lidské práce. Banky kolabují, protože obchodovaly s virtuálními penězi, které neexistují. Nelze, aby systém fungoval na něčem, co existuje pouze v binární podobě.

A důkazy? Bankrot Islandu, Řecka, blížící se bankrot Irska, Španělska, Itálie, Portugalska a Belgie. Obrovsky zadlužené USA a Japonsko a další státy, které jsou závislé na spojených státech.

Není to jen krize bankovního sektoru, je to všeobecná krize kapitalismu, který je založený na nekonečném růstu. Máme příliš mnoho technologií a strojů, které nahrazují lidskou práci, v důsledku toho příliš velkou nezaměstnanost a příliš mnoho výrobků, které nejsme schopni spotřebovávat, protože nemáme dost peněz, a když firmy nemůžou prodat své výrobky, tak mají obrovské ztráty a nemůžou zaplatit astronomické částky, které musí platit za elektřinu a energii na stroje, továrny a dopravu. Zatím je ještě dostatek lidí, kteří mají práci a kupují výrobky, ale v důsledku falešných hypoték a virtuálních peněz, které nejsou ničím kryty, lidé přicházejí o domovy, mají šílené dluhy, které jsou prakticky nezaplatitelné. Je čím dál vyšší nezaměstnanost a je jen otázkou času, než dojde ropa a systém se nadobro zhroutí.

Co potom bude následovat?

Lidé se rozdělí na několik skupin, stejně jako je známá alegorie o potápějícím se Titaniku. 

První skupina bude zatvrzele tvrdit, že to není pravda a že se vlastně nic neděje, bude dál pokračovat ve snění svého života, je to ta skupina na Titaniku, která tančí a pije, zatímco se Titanic potápí.  

Druhá skupina začne ihned vyšilovat a bláznit, nebo je popadne obrovská zlost a agresivita. Celou dobu jste nám lhali a my jsme vám věřili? Jsou to ti lidé, kteří půjdou do ulic a budou demonstrovat, ničit poslední zbytky materiálního světa, budou útočit na lidi, snažit se za každou cenu zachránit poslední kousky mamonu. Na Titaniku se ani nesnaží tolik o záchranu, jako o nalezení viníků, kteří jim lhali, že Titanik je nepotopitelný.

Poslední skupinou jsou lidé, kteří zachovají klid a snaží se najít nebo vyrobit záchranné čluny. Jsou to lidé, kteří pochopili, že popírání ani zlost je nezachrání, oni poznali, že je čas zahodit všechno staré harampádí, majetek a předsudky a zachránit si holý život.

 

Jak se zachránit z potápějící lodi?

Myslím si, že to není žádná tragédie, něco starého končí, aby mohlo vzniknout něco lepšího. Příliš dlouho jsme stavěli onu Babylonskou věž (viz nejvyšší mrakodrap světa v Dubaji), příliš jsme hromadili a z mamonu jsme si vytvořili nové konzumní náboženství. Dokonce jsem někde četl, že splňujeme všechny předpoklady, které předcházejí zániku každé velké civilizace. Ale pokud stavíme dům, který vede až do nebe a jeho základy jsou ze ztrouchnivělého dřeva, nemůžeme čekat, že tento dům bude stát příliš dlouho. Ale dost bylo řečí, je to jednoduchá matematika, kterou chápe i malé dítě a naši politici to nejsou schopni přiznat nebo dokonce pochopit, že když je systém založený na nekonečném hromadění z peněz, které reálně neexistují, musí brzo padnout. A to se dnes děje, je konec, hra skončila a všelijací vychytralci se budou neustále snažit vyargumentovat, že je to nesmysl, že systém jede dál, nebo tomu dokonce věří, ale fyziku a matematiku nemůžete obelhat. Když hodíte kámen do vzduchu, musí zákonitě zase spadnout, 1+1 je vždycky 2. Můžete to popírat a vyvracet, jak chcete, ale vždycky se stejně dostanete ke stejnému výsledku.

 

Ale jak z toho ven?

Neodvažuju se zde psát nějaký návod, nebo postup řešení, nakonec může někdo přijít na úplně jiné nápady, ale raději než kritizovat nebo vyvracet něčí tvrzení, pokusím se napsat několik základních bodů, které nám můžou do budoucna pomoci.

- Neberte si žádné hypotéky, půjčky, nebo jakékoliv podpory od banky či jiných pochybných lidí

- Zrušte si účty v bance, peníze raději investujte do nějakého úrodného pozemku, nebo do zlata, do něčeho co má hodnotu, nemá smysl peníze skladovat doma a čekat, až vás vykradou

- Nekupujte zbytečnosti, které jsou k ničemu, jako módní oblečení, televize, auta, mobily, atd.

- Až nebude fungovat elektřina, bude veškerá elektronika k ničemu, proto je vždy lepší mít jiné způsoby komunikace a způsobu obživy

- Je lepší kupovat oblečení, které je z materiálů, které jsou odolné a vydrží hodně dlouho, ještě lépe dešti a mrazu odolné

- Co nejdříve se potravinově osamostatnit, pěstovat jídlo na zahrádce, na balkóně, kdekoliv to jde a nejlépe postavit svépomocí dům z okolních materiálů a zahradu na pěstování jídla, chov zvířat, atd.

- Je dobré mít pouze věci, které se dají opakovaně používat, ne spotřební zboží na jedno použití, ale kvalitní dlouholeté účelné věci, např. nářadí, břitvy, nůžky, atd.

- Až dojde ropa a benzín bude nekoupitelným zbožím, bude většina aut naprosto zbytečná, a tak se stanou koně opět žádanou dopravní vymožeností a vlaky budou nejspíš stejně důležité jako v 19. Století

- Každý kdo má možnost se osamostatnit potravinově i energeticky již dnes, má velikou výhodu, kdo čeká na to, až se loď potopí, dělá velikou chybu, neboť ten, kdo bude poté žít ve městě, zažije asi nejspíš neuvěřitelné hrůzy a zvěrstva na 21. Století, není nic horšího než dav, který se snaží ukořistit poslední zbytky jídla a léků.

 

Nechci zde malovat příliš děsivý scénář, ale fakt je ten, že bychom se měli připravit na cokoliv, ať už to bude dobré nebo zlé. Jen doufejme, že po této bolestivé reformaci, nastane vznik něčeho nového, osvícenějšího a lepšího, že to bude impulz pro novou éru, ve které se lidi probudí a již spolu nebudou soupeřit a nenávidět se, ale naopak spolupracovat a vzájemně vytvářet plnohodnotný vztah. Příliš dlouho jsme válčili, zabíjeli se navzájem, vraždili, plivali na sebe špínu, záviděli jeden druhému a celá naše společnost byla založena na nějakém vymyšleném prvotním hříchu, že máme pocit, že celý život je za trest a my musíme trpět. Ale tak tomu není, je to jen dogma, které jsme se naučili nazpaměť jako básničku, kterou umíme, i kdyby nás probudili uprostřed noci. Naše názory jsou zdeformované a my jsme se celý život učili tomu věřit a dospěli jsme do takového stádia, že jsme to nejenom přijali, ale jsme dokonce schopni to bránit, a dokonce kvůli tomu i zemřít v nějaké nesmyslné válce. Je to na hlavu a musí to skončit a doufám, že to bude brzo, protože nechci svým dětem nebo vnoučatům vysvětlovat, proč mluvíme o lásce, přátelství a porozumění, ale konáme většinou jen nenávist, podrazáctví a egoismus.

V tomto nejohavnějším „vyvedení aprílem“ všech dob, bude uvedena do praxe Evropská směrnice pro tradiční bylinná léčiva. Zavádí pravidla a předpisy pro použití všech bylinných produktů, které dříve byly volně obchodovány.

Farmaceutické koncerny patrně dosáhnou velkého vítězství. Je to už téměř hotová věc. Brzy pak můžeme pozorovat, jak bylinné preparáty mizí a bylináři už je nebudou smět předepisovat.

Po desetiletích snažení farmaceutické koncerny téměř dosáhly vytouženého cíle: zničit jakoukoli konkurenci. Od 1. dubna 2011 bude užívání prakticky všech léčivých bylin v Evropské unii ilegální. Přístup ve Spojených státech je trochu jiný, ale bude mít stejně zničující dopad.
Z lidí se stanou pouhé nádoby pro jakékoliv břečky farmaceutů a průmyslového zemědělství, kteří rozhodují, kudy povedou naše cesty, a nám nezbude nic jiného, než platit jakékoli požadované ceny.

Farmaceutické koncerny a průmysl zemědělství téměř dokončil svůj útok k převzetí všech aspektů zdraví, od toho, co jíme, až po způsob, kterým o sebe pečujeme, když jsme nemocní. Nemůže být pochyb o tom, že toto převzetí nám po stránce zdraví odcizí i to málo, co ještě zbylo.

Nebude to aprílový žert!

V tomto nejohavnějším „vyvedení aprílem“ všech dob, bude uvedena do praxe Evropská směrnice pro tradiční bylinná léčiva (THMPD) z 31. března 2004.(1) Zavádí pravidla a předpisy pro použití všech bylinných produktů, které dříve byly volně obchodovány.

Tato direktiva požaduje, aby všechny bylinné přípravky byly podrobeny stejné proceduře, jako syntetické léky. Bez ohledu na to, zda ta která bylina byla běžně používaná po tisíce let. Náklady na požadovanou proceduru jsou mnohem vyšší, než většina výrobců (mimo farmaceutické koncerny) může nést. Odhadem v rozsahu od 80 000 do 120 000 britských liber za bylinu, přičemž každá účinná látka v dané rostlině musí být zpracovaná zvlášť.

Nezáleží na tom, zda dotyčná bylina je bezpečně a efektivně užívaná po tisíce let. Bude s ní zacházeno jako s farmaceutickou drogou. K tomu mají byliny samozřejmě daleko. Obsahují účinné látky syntetizované přírodní cestou z biologických zdrojů. Bylinné drogy nejsou nutně rafinované, protože rafinací se mohou změnit jejich přirozené vlastnosti a účinnost, právě tak, jako se necitlivými úpravami mění vlastnosti a výživná hodnota potravin. Zacházet s bylinami jako se syntetickými léky znamená deformaci jejich přirozených vlastností a celé povahy herbalismu. To samozřejmě v konstrukci farmakoncerny dirigovaného rozhodnutí EU, která má podporu korporací už ve své konstituci, nedělá žádný rozdíl.

Dr. Robert Verkerk z Alliance for Natural Health, International (ANH) charakterizuje otázku požadavku na stejné povolení pro rostlinné přípravky, jako pro farmaceutické drogy, takto:

„Protlačit klasickou bylinnou medicínu ze zdrojů tradiční neevropské medicínské kultury registračním schématem EU se podobá snaze protlačit kostku okrouhlým otvorem. Regulační režim přehlíží specifické tradice, a tudíž jim nebyl přizpůsoben. Podobná adaptace je ovšem naléhavě potřebná, pokud tato směrnice nemá diskriminovat neevropské kultury, a v důsledku toho porušovat lidská práva.“(2)

Obchodní zákon

Pro lepší pochopení, co se může stát, musíme vědět, že smyslem těchto tahů bylo přizpůsobit obchodní zákony tak, aby se všechny aspekty okolo potravin a léků dostaly pod kontrolu farmaceutických koncernů a obchodu se zemědělskými produkty (agrobyznysu).

Jestliže vám neuniklo, co se dělo ve Spojených státech okolo syrového mléka, a tvrzení Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA), že potravina jakoby kouzlem dostane status léku v okamžiku, kdy řeknete, že její užívání někoho uzdraví, pak jste možná také zaznamenali, že na procesu se podílela i Federální obchodní komise (FTC).

Touhou velkých společností odjakživa bylo prosadit zákon o potravinách a bylinách, bez ohledu na potřeby a přání lidí. Tyto snahy nakonec měly za následek, že FDA vydala několik nesmírně absurdních prohlášení, jako například tvrzení, že meruňkové pecky a vlašské ořechy fakticky spadají mezi drogy vyžadující schválení – jen kvůli tvrzení, že jejich konzumace prospívá zdraví!

Záměrem všech těchto snah je udělat svět bezpečným pro volný obchod mega-korporací. Potřeby a zdraví lidí v jejich uvažování prostě nemají místo.

Jak se postavit proti tomuto zásahu do našeho zdraví?

Zatím to ještě není hotový kšeft, alespoň ne docela. Jestliže si ceníte přístupu k bylinám, vitamínům a dalším doplňkům, prosím začněte jednat.

Ke stažení zdarma: Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/24/ES ze dne 31. března 2004,
kterou se mění směrnice 2001/83/ES o kodexu Společenství týkajícím se humánních léčivých přípravků, pokud jde o tradiční rostlinné léčivé přípravky

Zdroj:http://gaia-health.com/articles301/000301-big-pharma-scores-big-win-medicinal-herbs-disappear-eu.shtml (Kráceno)
(1) Directive 2004/24/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 ( http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:136:0085:0090:en:PDF )
(2) http://www.anh-europe.org/news/anh-press-release-anh-set-to-challenge-eu-herb-law

Aditiva pro potravinářství mají různý původ, v textu je vyjadřován zkratkami: přír. (přírodní), rost. (rostlinný), živ. (živočišný), uměl. (umělý), synt. (syntetický), gen-tech. (původ v genetických technologiích). Místo slovního komentáře a pro jednoduchost následují symboly, které vyjadřují:
- (X) látka, jejíž použití je obecně nebezpečné(s rizikem) !!!

- (0) látka, jejíž použití není nebezpečné (bez rizika).
- (0-) látka není nebezpečná, ale nemá býtpoužívána často !!
- (A) látka může být alergen a vyvolat alergii !!
- (Rs) látka pro jedince z tzv."rizikových skupin"nevhodná(např. pro alergiky, astmatiky) !!
- (?) riziko zatím nejasné !

TEST pribiňáčků : ZDE
Klikni na nový rekord v Éčkách : ZDE

Barviva

Převážně jsou používána jen proto, aby vylepšila vzhled suroviny a konečného výrobku, a tím je vzbuzován dojem příjemné chuti a vyšší kvality (většinou klamně). Barví se různé, většinou sladké cukrovinky, cukrářské výrobky, konzervované ovoce, některé sýry, rostlinné tuky, rybí výrobky s umělým lososově růžovým zabarvením.

E 102 (X)(A) Tartrazin, žlutá, uměl.!
E 104 (Rs)(A) Chinolinová žluť, žlutá, uměl.
E 110 (Rs)(A) Žluť-oranž S, žlutěoranžová, uměl.
E 120 (0-) Karmín, červený, přír.
E 122 (0-) Azorubin, červený. uměl.
E 123 (X)(A) Amarant, červený, uměl.!
E 127 (X)(A) Erytrosin, červený, uměl.!
E 128 (0-) Červeň 2G, červená, uměl.
E 132 (Rs)(A) Indigotin, modrá, uměl., v kombinaci s nitritatem sodným
E 133 (0-) Brilant. modř, modrá, uměl., po vysokých dávkách tvorba usazenin v ledvinách
E 140 (0-) Chlorofyl, zelená, přír., rost.
E 150b (0-)(?) Sulfit-couleur, hnědá, uměl., rost., možná gen-tech.
E 150c (0-)(?) Amoniak-couleur, hnědá, uměl., rost., možná gen-tech.
E 151 (Rs)(A) Brilant. čerň, černá, uměl.
E 154 (0-) Hněď FK, hnědá, uměl., při vysokých dávkách event. usazování v ledvinách a lymfatických cévách
E 155 (0-) Hněď HT, viz E 154
E 160b (Rs)(?) Bixin, oranž., přír., rost., vodní a olejné exktrakty ze semen, pravděp. gen-tech.
E 160d (0-) Lykopin, červený, přír., rost. z rajčat, případně uměl.
E 160e (0-)(?) Beta-Apo-8-Karotinal, oranž.-červ., přír.
E 160f (0-) Beta-Apo-8-Karotinester, oranž.-červ., přír.
E 161g (X) Canthaxantin, žlutooranž., uměl.
E 171 (0-) Titandioxid, bílý, uměl., miner.
E 172 (0-) Oxid železitý a hydroxid železnatý, žlutý, červ. nebo černý, uměl., miner
E 173 (Rs) Hliník (aluminium), stříbřitěšedá, miner.
E 174 (X) Stříbro, stříbrná, přír., miner., možnost intoxikace a ukládání ve tkáních
E 175 (0-) Zlato, zlatá, přír., miner.
E 180 (Rs)(A) Rubinový pigment BK, červený, uměl.

Konzervační prostředky

Prodlužují dobu trvanlivosti potravinářských výrobků. Je povoleno je používat u poměrně širokého sortimentu: v pekárenských výrobcích, tucích, omáčkách, v uzenářských výrobcích, včetně ryb, ale i při výrobě potravin ze sušených brambor.

E 200 (0-) Kyselina sorbinová, uměl. i přír.
E 201 (0-) Natriumsorbát, uměl.
E 202 (0-) Kaliumsorbát, uměl.
E 203 (0-) Kalciumsorbát, uměl.
E 210 (X)(A) Kyselina benzoová, uměl. i přirozeně v potravinách přítomná
E 211 (X)(A) Natriumbenzoát, uměl.
E 212 (X)(A) Kaliumbenzoát, uměl.
E 213 (X)(A) Kalciumbenzoát, uměl.
E 214 (X)(A) pHB-Ester a slouč., uměl., na jazyku pocit znecitlivění
E 215 (X)(A) pHB-Ester-Natrium-slouč., viz E 214
E 216 (X)(A) pHB-n-Propylester, viz E 214
E 217 (X)(A) pHB-n-Propylester-Natrium-slouč., viz E 214
E 218 (X)(A) pHB-Methylester, viz E 214
E 219 (X)(A) pHB-Methylester-Natrium-slouč., viz E 214
E 230 (X) oxid siřičitý, uměl., bolesti hlavy, nevolnost, astmatické záchvaty, snižování obsahu tiaminu (vitamín B1)
E 221 (X) Sulfid sodný, viz E 220
E 222 (X) Hydrogensulfid sodný, viz E 220
E 223 (X) Disulfid sodný, viz E 220
E 224 (X) Disulfid draselný, viz E 220
E 225 (X) Sulfid draselný, viz E 220
E 226 (X) Sulfid vápenatý, viz E 220
E 227 (X) Hydrogensulfid vápenatý, viz E 220
E 228 (X) Hydrogensulfid draselný, viz E 220
E 230 (X)(A) Difenyl, bifenyl, uměl., u pokusných zvířat poškození ledvin
E 231 (X)(A) Ortofenylfenol, viz E 230
E 233 (X)(?) Thiabendazol, uměl.?
E 234 (X) Nisin, uměl., antibiotické působení
E 235 (X) Natmycin, uměl., antibiotické působení, také léčivo
E 239 (X)(A) Hexamethylentetramin, uměl. z čpavku a formaldehydu, také jako léčivo
E 242 (X) Dimethyldikarbonát, uměl.?, toxický
E 249 (X) Dusitan draselný (kaliumnitrit), uměl.
E 250 (X) Dusitan sodný (natriumnitrit), uměl., v solném láku na nakládání masa
E 251 (X) Dusičnan sodný (natriumnitrát), uměl., mění se na dusitan, příčina methemoglobinémie alimentační u novorozenců
E 252 (Rs) Dusičnan draselný (kaliumnitrát), uměl., mění se na nitrit, methemoglobinémie u dětí

Okyselující prostředky

Vyvolávají kyselou chuť potravin a udržují je na původní požadované úrovni. Kyselé prostředí zabraňuje do určité míry množení zárodků. Mohou být přidávány do všech potravin podle kulinářských zvyklostí.


E 270 (0) Kyselina mléčná, uměl., gen-tech.
E 280 (X)(?) Kyselina propionová, uměl., gen-tech.?
E 281 (X) Sodná sůl kyseliny propionové, uměl.
E 282 (X) Vápenatá sůl kyseliny propionové, uměl.
E 283 (X) Draselná sůl kyseliny propionové, uměl.
E 284 (X) Kyselina boritá, uměl., toxická, její sůl borax má omezené použití (jen do kaviáru)
E 285 (X) Tetraborát sodný (natriumtetraborát), uměl., toxická

Antioxidační látky

Antioxidancia působí proti oxidaci tuků vzdušným kyslíkem, zkažení potravinářských výrobků se tím oddaluje. Jako aditiva se přidávají do stolních olejů, margarínů, koření, instantních polévek, výrobků z brambor, křupavých pochoutek, do výrobků z marcipánu a burských oříšků, samozřejmě i do masných a uzenářských výrobků. Některé z nich působí také jako stabilizátory, regulátory i jako látky konzervační.

E 300 (0-) Kyselina askorbová - vitamín C, přír., gen-tech., nadměrný příjem může škodit
E 301 (0-) Sodná sůl kyseliny askorbové, uměl., gen-tech., nadměrný příjem může škodit
E 302 (0-) Vápenatá sůl kyseliny askorbové, viz E 301
E 304 (0-)(?) Ascorbylpalmitát, -stearát, uměl., živ., gen-tech.?
E 310 (X)(A) Propylgalát, uměl.
E 311 (Rs)(A) Octylgalát, uměl.
E 315 (0-)(?) Kyselina isoaskorbinová, uměl., zabraňuje příjmu přír. vitamínu C?
E 316 (0-)(?) Natriumisoascorbát, viz E 315
E 321 (X)(A) Butylhydroxytoluol (BHT), uměl.
E 322 (0)(?) Lecitin, uměl., rost., emulgátor, gen-tech.
E 325 (0) Laktát sodný, uměl., rost.
E 330 (0-)(A) Kyselina citronová, přír., rost., gen-tech.
E 331 (0-) Sodná sůl kyseliny citronové, synt.
E 332 (0-) Draselná sůl kyseliny citronové, synt.
E 333 (0-) (mono-. di-, tri-) Kalciumcitrát, synt., gen-tech
E 335 (0-) Natriumtartrát, synt.
E 336 (0-) Kaliumtartrát, přír., synt.
E 338 (0-)(A) Kyselina ortofosforečná, synt., při vysokých dávkách může omezovat příjem vápníku hořčíku a železa
E 340 (0-)(A) Kyselina kalium-ortofosforečná, viz E 338
E 341 (0-)(A) Kyselina kalcium-ortofosforečná, viz E 338
E 354 (0-) Kalciumtartrát, synt., ztěžuje příjem vápníku
E 357 (0-) Adipát draselný, uměl., náhražka kuchyňské soli
E 380 (0-) Hlinitá sůl kyseliny citronové, uměl., vysoké dávky způsobí překyselení tělních tekutin
E 385 (X) Kalcium-dinatriumethylen-diamin-tatraacetát, (Kalcium-natrium ETA), umělý antioxidant, možné poruchy metabolismu, velmi škodlivé pro děti mladší 2 let

Zhušťovací a gelírovací látky

Jsou to látky většinou rostlinného původu, které mají v potravinách vázat vodu. Z látek živočišného původu je gelírovacím prostředkem většinou želatina. Používají se při výrobě pudingů, krémů, mlékárenských výrobků i polévek.

E 406 (0-) Agar-agar, přír. nestravitelná balastní látka, podporuje trávení, zabraňuje příjmu minerálních látek, ve vysokých dávkách projímadlo
E 407 (0-) Karagen, viz E 406
E 413 (Rs) Traganth, přír., podporuje trávení, vyšší dávky působí projímavě, na kůži kontaktní alergie
E 414 (0-) Arabská guma (gummi arabicum), přír., podporuje trávení
E 415 (0-) Xanthan, přír., gen-tech., podpora trávení, vyšší dávky působí projímavě
E 416 (0-) Karaya guma, přír., podpora trávení, působí projímavě, může zabraňovat příjmu minerálních látek
E 418 (0-)(?) Gellan, uměl., organismus nepřijímá, působí projímavě
E 420 (0-) Sorbit, uměl., gen-tech., vysoké dávky vyvolají průjem
E 421 (0-) Mannit, uměl., gen-tech., náhražka cukru, nadýmání a průjem ve vyšších dávkách
E 422 (0-) Glycerin, uměl., živ., plnidlo

Emulgátory

Emulgátor je činidlo umožňující vznik emulze ze dvou nebo více vzájemně nemísitelných kapalných látek, např. vody a tuku. Může být používán v pečivu, křupavých pochutinách, omáčkách, polévkách, dezertech, při výrobě emulgovaných potravinových tuků (margarínu).

E 432 (0-)(A) Polysorbát 20 (polyoxyethylen-sorbitan- monolaktát), uměl., mění trávení mnohých látek
E 433 (0-)(A) viz E 432
E 434 (0-)(A) viz E 432
E 435 (0-)(A) viz E 432
E 436 (0-)(A) viz E 432
E 440a (0-) Pektin, přír. v ovoci, podporuje trávení, vysoké dávky mohou vyvolávat průjem
E 442 (0-)(A) Amoniumfosfatid, převážně uměl., vysoké dávky mohou vyvolat poruchy gastroinest. tatktu
E 450 (X)(A) Difosfát, uměl., vysoké dávky zabraňují příjem různých látek, ztráta kostní tkáně
E 451 (X)(A) Trifosfát, viz E 450
E 452 (X)(A) Polyfosfát, viz E 450
E 460 (0) Celulóza (prášková), přír., plnidlo, balastní látka podporující trávení, organismus ji nezužitkuje
E 461 (0-) Methylcelulóza, uměl. ošetřená celulóza, vysoké dávky mohou působit projímavě
E 463 (0-) Hydroxypropylcelulóza, uměl pozměněná celulóza, působí projímavě
E 464 (0-) Hydroxypropyl-methylcelulóza, uměl. pozměněná celulóza, působí projímavě
E 465 (0) Ethylmethylcelulóza, přírodní zahušťující prostředek, balastní látka podporující trávení, organismus ji nezužitkuje
E 466 (0-) Karboxymethylcelulóza, přír. zahušťující látka s projímavým účinkem
E 491 (0-) Sorbitan-monostearát, uměl., snad i gen-tech.
E 492 (0-) Sorbitan-tristearát, uměl., snad i gen-tech.
E 493 (0-) Sorbitan-monolaureát, uměl., snad i gen-tech.
E 494 (0-) Sorbitan-monooleát, uměl., snad i gen-tech.
E 495 (0-) Sorbitan-monopalmitát, uměl., snad i gen-tech.

Pozn.: E 491 až 495 jsou rovněž stabilizátory.

Aditiva zařazená pod čísly E 500 až E 585
(zredukovaný výběr)

E 500 (0-) Soda (natriumhydrogenkarbonát, natron), uměl.
E 501 (0-) Potaš (kaliumkarbonát), uměl., kypřící prášek do perníku
E 503 (0-) Karbonát amonný, uměl.
E 504 (0-) Karbonát hořečnatý, uměl., kypřící prášek do pečiva
E 507 (0-) Kyselina solná (chlorovodíková), uměl., poškození tkání
E 510 (Rs) Salmiak (amoniumchlorid), nepoužívat při nemocech jater
E 512 (X) Cín, chlorid ciničitý, uměl., antioxidant, kovová příchuť
E 513 (0-) Kyselina sírová, uměl., okyselující prostředek (neobvyklý), nevolnost, bolení hlavy
E 514 (0-) Glauberova sůl - sulfát sodný, projímadlo
E 520 (Rs) Sulfát hlinitý, nezatěžovat organismus hliníkem při onemocnění ledvin
E 521 (Rs) Sulfát sodnohlinitý, viz E 520
E 522 (Rs) Sulfát hlinitodraselný, viz E 520
E 523 (Rs) Sulfát hlinito-amonný, viz E 520
E 524 (0-) Hydroxid sodný, málo obvyklý, jen koncentrovaný louh poškozuje tkáně
E 535 (0-) Natriumferokyanid, přísada do kuchyňské soli proti "spékání", antiaglomerační účinek
E 536 (0-) Kaliumferokyanid, antiaglomerační účinek, poškození ledvin pokusných zvířat
E 538 (0-) Kalciumferokyanid, antiaglomerační účinek, poškození ledvin pokusných zvířat
E 574 (0-) Kyselina glukonová, gen-tech. z genově změněné kukuřice
E 585 (0-) Ferum-2-laktát, uměl., stabilizátor barev, možný jako léčivo

Látky zesilující či zvýrazňující chuťové vlastnosti vírobků

E 620 (X)(A) Kyselina glutaminová (glutamát), přír., možná gen-tech., pro děti nevhodný
E 621 (X)(A) Glutamát sodný, v sójové omáčce, viz E 620
E 622 (X)(A) Glutamát draselný, v sójové omáčce, viz E 620
E 623 (X)(A) Glutamát vápenatý, v sójové omáčce, viz E 620
E 624 (X)(A) Glutamát amonný, v sójové omáčce, viz E 620
E 625 (X)(A) Glutamát hořečnatý, v sójové omáčce, viz E 620
E 626 (0-)(A) Kyselina guanylová, mění se na kyselinu močovou, v malých množstvích neškodná
E 627 (0-)(A) Guanylát sodný, viz E 626
E 630 (0)(A)(?) Kyselina inosinová (inosinát), přír., mění se na kyselinu močovou, velmi účinný zesilovač chuti
E 631 (0)(A)(?) Inosinát sodný, viz E 630
E 632 (0)(A)(?) Inosinát draselný, viz E 630
E 633 (0)(A)(?) Inosinát vápenatý, viz E 630
E 634 (0-)(?) Kalcium-5'-ribonukleotid, je získáván z buněčných jader, mění se na kyselinu močovou
E 635 (0-)(?) Natrium-5'-ribonukleotid, viz E 634
E 640 (0-) Glycin a jeho sodné soli, intenzivně sladká příchuť
E 900 (X) Silikonový olej (dimethylpolysiloxan), uměl., protipěnivý účinek
E 927 (0-) Karbamid, přír., stabilizátor, povolen jen ve žvýkacích gumách

Sladidla

Jejich náhražky jsou syntetické látky, obvykle prosté kalorií.

E 950 (0-) Acesulfam K, umělé sladidlo 200krát sladší než cukr, snášenlivý do 15 mg/kg tělesné váhy/den
E 951 (X)(A) Aspartam, z části gen-tech.
E 952 (X)(A) Cyklamát, uměl.
E 953 (0-) Isomalt, gen-tech., projímavý účinek, vysoké dávky mohou způsobit nadýmání či průjmy
E 954 (0-) Sacharin, 500krát sladší než cukr
E 957 (0-) Thaumatin, přír., 2500krát sladší než cukr, gen-tech.
E 959 (0-) Neohesperidin DC, uměl., z citrusových plodů
E 965 (0-) Maltit (Maltsirup), uměl., vyšší dávky mohou způsobit nadýmání či průjmy
E 966 (0-) Lactit, živ. z laktózy
E 967 (X) Xylit, může způsobit nadýmání a průjmy
E 1105 (Rs)(A) Lysozym, konzervační látka pro sýry, pro alergiky na výrobky z drůbeže povážlivý
E 1200 (0-) Polydextrosa, uměl., plnidlo, snášenlivý jen v malých dávkách, může působit projímavě

Seznam aditiv není sice vyčerpávající, mnohá se v něm nenacházejí, pro běžnou orientaci je však postačující. S rozvojem potravinářského průmyslu a s rozšiřováním sortimentu výrobků se nepochybně objeví další aditiva.
Ockovani.pdf  5.67MB
Deset věcí,
které pravděpodobně nevíte
o vakcíně proti prasečí chřipce.
Výroba séra byla „uspěchaná“ a vakcína nikdy nebyla
testovaná na lidech.
***
Vakcína může obsahovat nebezpečnou pomocnou látku,
která v těle vyvolává permanentní zánětlivou reakci.
***
Vakcína proti prasečí chřipce ve skutečnosti může zvýšit
riziko úmrtí na toto nemocnění potlačením odezvy
imunitního systému.
***
Lékaři dodnes neví, proč vakcína proti prasečí chřipce
z roku 1976 paralyzovala tolik lidí.
***
Farmaceutické společnosti neponesou žádnou
zodpovědnost, i kdyby vás injekce jejich vakcíny zabila.
***
Žádná vakcína vás neochrání před chřipkou tak dobře,
jako vitamín D.
Sněmovna representantů USA ohromující většinou schválila rezoluci útočící na zprávu Mise Rady OSN pro lidská práva zkoumající konflikt v Gaze. Jde o zdrcující úder mezinárodnímu právu a lidským právům. Zprávu zpracoval vysoce respektovaný jihoafrický právník Richard Goldstone a tři další známé autority na mezinárodní humanitární právo, tedy právníci, kteří byli široce chváleni za vedení předchozích vyšetřování válečných zločinů ve Rwandě, Darfúru, bývalé Jugoslávii a jinde. Protože tato zpráva zdokumentovala zjevné válečné zločiny, jichž se však dopustil klíčový spojenec USA, Kongres provedl bezprecedentní akci, když přijal rezoluci, která zprávu odsoudila...
>>>>viacej v horeuvedenom odkaze

 Rada OSN pre ľudské práva 16.10.2009 schválila Golstonovú správu, ktorá obviňuje Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas zo spáchania vojnových zločinov počas vzájomného konfliktu v Gaze na prelome decembra a januára. Slovensko hlasovalo proti schváleniu dokumentu, ktorý bol odporúčaný na prerokovanie do Bezpečnostnej rady OSN.

  Dvadsaťpäť členov organizácie, vrátane Ruska a Číny, hlasovalo na mimoriadnom zasadnutí za prijatie rezolúcie, ktorá kritizuje Izrael za neochotu spolupracovať s misiou OSN pod vedením juhoafrického právnika Richarda Goldstona. Proti boli USA a päť európskych krajín : Slovensko, Taliansko, Holandsko, Maďarsko a Ukrajina !!!!!

Jedenásť - prevažne európskych a afrických krajín - sa hlasovania zdržalo a Británia a Francúzsko spolu s ďalšími tromi členmi 47-členného grémia sa hlasovania nezúčastnili vôbec. Izrael i Hamas odmietli obvinenia uvedené v Goldstonovej správe, ktorá sa najkritickejšie vyjadruje práve o židovskom štáte.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano pre TASR povedal, "Slovensku nevyhovoval text predloženej rezolúcie... takto predložená rezolúcia bola podľa nás nevyvážená".

Zaujímavý argument ! Nepozdával sa nám pomer usmrtených Palestíncov a Izraelcov 1400 : 13 ? Súhlasíme s použitím zakázaných zbraní, ako je biely fosfor, alebo strelivo obohatené uránom? S nasadením ťažkej vojenskej techniky proti civilnému obyvateľstvu, ako odpoveď na sporadické ostreľovanie územia Izraela podomácky vyrobenými raketkami, neschopnými urobiť väčšie škody? S vraždením žien a detí? So systematickým ničením palestínskej infraštruktúry pod rôznymi zámienkami? Prečo sa hlasovaniu vyhli Veľká Británia, Francúzsko, Belgicko, Nórsko a aj také štáty, alebo štátiky, ako je Slovinsko, alebo Bosna – Hercegovina ?

To je tá pozitívna a konštruktívna úloha v rozvoji a ochrane ľudských práv na globálnej úrovni, ktorú si naše členstvo v tomto grémiu dalo za úlohu ? Do úvahy pripadajú najmenej dva dôvody spôsobu nášho hlasovania. Buď je to naša servilnosť voči „USraelu“, alebo úloha murína, ktorú nám prisúdili dôležitejšie štáty EU, a ktorú sme akceptovali.

O principiálnosti našich diplomatov si nerobíme veľké ilúzie. Väčšina dá prednosť postupu v kariére a lukratívnym ponukám na miesta v medzinárodných organizáciách. Tie sú závislé pochopitelne od ich predchádzajúcich postojov a ochoty spolupracovať.

O to viac ma prekvapuje postoj súčasnej vlády, ktorá sa deklaruje ako sociálna, so zmyslom pre spravodlivosť. Ťažko uveriť, že naša diplomacia konala autonómne, bez vedomia vlády.

Socializmus vs.Kapitalizmus po 20 rokoch - obrázek

Socializmus vs.Kapitalizmus po 20 rokoch - obrázek

22479493-Socializmus-vs-Kapitalizmus-Po-20-Rokoch.pdf  1.19MB
Pred nedávnom sa "oslavovalo" 20 výročie od nežnej revolúcie. Veľa sa tu toho medzičasom pomenilo. Mnohý z nás na vlastnej koži spoznali čo znamená tento takzvaný "Kapitalizmus",dokonca nás už aj omrzelo nadávať na tie strašné "Totalitné časy". Náhodou sam naďabila na tento materiál, v ktorom nám autor názorne ukazuje ako to tu bolo  vtedy a môžeme si to porovnať so svetlým "DNEŠKOM"....TRETIA CESTA  - obrázek

TRETIA CESTA - obrázek

22221323-Rudolf-Vasky-Tretia-cesta.pdf  173.96kB


Zaujímavá, hlbšia exkurzia, polopatistické vysvetlenie všetkého okolo súčastnej  ekonomickej krízy, páde dolára, o bánkach, Medzinárodnom menovom fonde, pôžičkách, úrokoch a zdieraní poskomunistických štátov.
Ak máte veci ako TV, počítač, práčka, žehlička, mikrovĺnka, tak si skontrolujte, či máte sadzbu D2. Ak nie, zmeňte si D1 na D2. Pri toľkých spotrebičoch určite spotrebujete viac ako cca 700 kW ročne, prejdite teda na D2. Ďalej uvádzané sumy sú pri sadzbe D2.

Najväčší žrúti: rýchlovarná konvica (7), žehlička, vysávač, mikrovlnka, hriankovač, laserová tlačiareň (1,6). Číslo znamená náklady v Sk na hodinu prevádzky.
Veľmi výkonný počítač má 0,7 Sk/hod. 19"LCD 0,15 Sk/hod.  Zapnuté reproduktory k PC 0,12 Sk/hod.


"Áčková" práčka minie na jedno pranie 2 koruny. Sušička 11, umývačka 3,10, chladnička za mesiac 26, chladnička s mrazničkou 61.

Koľko zožerie za hodinu celý komp: 19" LCD, výkonné PC, 5.1 repro - 1 Sk. Ak zamením za CRT 21" tak 1,25. Zostava s bežným výkonom spotrebuje 0,55 Sk. Ostatné konfigurácie menej. Laserovku si domov proste nekupujte :-) Ak teda denne robíte osem hodín na takomto PC (s LCD), tak ročne je to do troch tisíciek (s CRT až 3600 Sk). Vypínaním LCD počas polovičky behu PC ušetríte 220 korún. Zapínaním repra len na 2 hodiny denne to znížite o 260 korún.

Veľmi zaujímavý je však tichá spotreba "uspatých" spotrebičov:
Televízor za rok zožerie 500 Sk, repro 5.1 340, LCD monitor 270, PC, všelijaká čierna technika po 200. Perlička: trvalo pripojená rýchlonabíjačka (k mobilu) 70 Sk.
Pokiaľ budete odpájať TV na 12 hodín denne, z účtu ubudne teda 250 korún. Schovaním nabíjačky mobilu do skrinky ušetríte 70 korún.

Pre porovnanie osvetlenie: žiarovka 80W za hodinu zožerie 0,30 Sk a 15W úsporka 0,06 Sk.

Ďalšie rady na šetrenie:

kúpte si LCD, vypínajte ho vždy keď nesedíte za obrazovkou. Kupujte "áčkové" spotrebiče - rozdiel je markantný najmá u mrazničiek a chladničiek. Nenechávajte TV, PC, repro a čiernu techniku "na šťave" trvale! Nekupujte si bielu techniku pokiaľ máte problém ju využiť (mikrovlna žerie hodne, sušička suší za peniaze, zavesené prádlo zadarmo). Svieťte úspornými žiarovkami , nesvieťte zbytočne (aj keď najväčším žrútom elektriny paradoxne nemusí byť  svetlo).

Pre zlepšenie komfortu pripojte takéto zariadenia k vypínateľnej predlžovačke alebo si kúpte časovacie prepínače (spínacie hodiny). Príklad úspory môže byť dajme tomu 1700 korún ročne. Pri dodatočnej investícií napr. iba do spínacích hodín (300 korún) sa "otočíte" už prvý rok.

Ktoré moje odhady boli nepresné? Hlavne mesačná spotreba PC. Tam som postupoval odhadmi spotreby za pomoci dostupných zdrojov na internete a môj odhad bol niečo medzi 500 až 700 korunami (pri osemhodinovej prevádzke). Tu som sa "sekol" najviac - skutočnosť hovorí o 250 korunách žhavenia. ;-)

Na druhú stranu ma hodne prekvapila "vypnutá" spotreba čiernej techniky. Fakt, že telka, DVD, počítač ju majú od 500 do 100 korún ročne stojí za úvahu.

...a nainštalujte si linux, šetrí elektrinou! :-)

zdroj : http://www.dolezite.sk

.....NIE!!!! Nezatvárajme oči oči pred skutočnosťami, ktoré sa nás priamo nedotýkajú. Dnes sa svet tak priblížil, že to čo sa včera dialo iným dnes môže postihnúť už nás,naše deti, vnúčata...
preto neprivierajme oči! otvorme ústa a povedzme: NIE!!! Tak aby to počuli všetci okolo nás, ktorý si myslia, že sme stádo oviec a baranov...

 

V  slovenskej hymne sa spieva : "zastavme sa bratia..."
tak sa teda zastavme a zvážme čo bude pre nás, pre naše deti
a pre budúce pokolenia prospešné....

Nebojme sa vyjadriť svoj názor!


kliknite si na link alebo obrázok , hore si nastavte svoj jazyk a vyjadríte sa k tejto petícií!!!
o chrípkových pandemiách:OZNACENIE-ZUB-PAST.htm  56.78kB


Mnohí sa na základe predchádzajúcej propagandy, mohutných reklám domnievame, že fluor, fluoridy, fluorizácia je neškodná  , zdraviu prospešná. Prečítajte si doleuvedené linky a dozviete sa, že všetko je to inak......
Fluorohlinitanové komplexy jako nový ekotoxikologický fenomén
Fluor-mňamka
Napriek voličom, ktorí hovoria NIE udeľovaniu väčších právomocí Bruselu, sa nevolení byrokrati snažia uchmatnúť najväčšiu moc v histórii ustanovením nového nevoleného Európskeho prezidenta. Podpíšte petíciu, ktorou požadujete, že každá krajina musí vyhlásiť referendum o akejkoľvek novej Ústave alebo Zmluve.

Žiadame, aby každá krajina musela vyhlásiť referendum o akejkoľvek novej Ústave alebo Zmluve, ktorými postupuje našu suverenitu do Bruselu— ľudia musia mať možnosť vyjadriť sa.libertas
 klikni na tento banner  a povedz čo si o tom myslíš!


"Keď sa svet obzrie za 20-tým storočím, bude plakať.
Nie preto, že bol zaplavený krutosťou,
ale preto, že dobrí ľudia mlčali."

Martin Luther King
 

 

Preklad- Translation

UPOZORNENIE!

Táto  stránka  obsahuje  rôzne články, texty, vtipy, obrázky a iné.
Väčšina z nich pochádza z rôznych voľne prístupných stránok,
a to ako
domácich tak aj zahraničných.
Ak sa tu nájde text alebo obrázok na ktorý
máte autorské právo
- upozornite ma prosím na to buď v komentári
pri  príslušnom príspevku alebo v knihe návštev! 
K príspevku potom
dopíšem meno autora  prípadne ak na tom budete trvať tak ho  odstránim! 


MusicPlaylist
Music Playlist at MixPod.comSbírej fazole a získáš super věci

uloz.to - sdilej snadno data
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one